Krvný tlak

Cholesterol

Srdcová arytmia

Cukor

Hrozí mi infarkt?

Áno, môže sa to stať komukoľvek, kedykoľvek a kdekoľvek. Každý tretí dospelý Slovák má nejakú formu kardiovaskulárneho ochorenia - buď srdcového svalu, alebo obehového systému. Hlavnou príčinou kardiovaskulárnych ochorení je ischemická choroba srdca. Mozgová porážka je v tomto rebríčku na druhom mieste.

Na Slovensku viac než 54 % všetkých úmrtí spôsobujú kardiovaskulárne ochorenia. To je viac ako všetky porážky a onkologické ochorenia dokopy. Len pre porovnanie v USA spôsobujú kardiovaskulárne ochorenia iba 37 %.

Poznanie znamená život

Veľa ľudí nerozpozná varovné príznaky infarktu alebo srdcovej príhody. Veľká väčšina Slovákov nepozná varovné príznaky infarktu, ani mŕtvice. Najviac ohrození sú ľudia starší, sociálne slabší a tí, ktorí už prežili mozgovú porážku.

Mnohí z tých, ktorí každý rok zomierajú na infarkt, zastavenie srdca alebo porážku, by mohli dnes žiť, keby oni alebo niekto z ich blízkych vedeli, čo v danej chvíli robiť. Prežiť takéto ohrozenie života znamená rozpoznať varovné signály a urobiť potrebné opatrenia.

Čo sa deje pri infarkte?

Pri infarkte sa množstvo krvi vtekajúcej do srdcového svalu výrazne obmedzí alebo dokonca až zastaví. To sa stane, keď sa jedna alebo viac hlavných prívodných tepien srdca, tzv. vencových alebo koronárnych tepien, upchá krvnou zrazeninou, alebo keď sa kŕčovito stiahne (tzv. spazmus) a následne sa zúži. Ak sa prívod krvi a kyslíka preruší na dlhšie ako na pár minút, bunky srdcového svalu sa trvalo poškodia a začnú odumierať. Preto je rýchla reakcia na varovné príznaky mimoriadne dôležitá.

3D animácia vzniku akútneho srdcového infarktu - prasknutie tzv. kritického srdcového plátu v koronárnej artérii nazývanej v skratke ako RIA (ramus interventricularis anterior), ktorá zásobuje celú prednú stenu srdca. Jeho prasknutie viedlo k vzniku veľkej krvnej zrazeniny (trombu), ktorá celkom upchala priechod krvi touto tepnou, čo malo za následok vznik smrtenej srdcovej arytmie (komorovej fibrilácie).

Varovné signály sú spôsob, ktorým vám vaše telo oznamuje, že niečo nie je v poriadku - prietok krvi, ktorá zásobuje vaše srdce, sa prerušil a vy potrebujete veľmi rýchlo pomoc. Ak príde včas, môžu vám pomôcť účinné lieky, ktoré pri včasnom podaní môžu poškodenie srdca významne minimalizovať. Zvýšia vaše šance na rýchle uzdravenie a dokonca Vám môžu zachrániť život. Ale čas je limitujúci, pretože s liečbou treba začať do niekoľkých hodín od chvíle, čo sa objavia príznaky. Rýchla lekárska pomoc môže ochrániť váš srdcový sval pred väčším poškodením - ba možno dokonca zachrániť vám život!