O nadácii | Kontakt | Projekty | Partneri
Aj vďaka Vašim 2% sa môže srdce usmievať.                 Ďakujeme.
www.tvojesrdce.sk
Aneuryzma brušnej aorty


DETAILNEJŠIE VYSVETLENIE

Napriek tomu, že sa aneuryzma môže objaviť v ktorejkoľvek tepne tela, najčastejšie sa prejaví v aorte, v najväčšej telovej tepne. Aorta prenáša zo srdca krv, ktorá prúdi cez hrudník a brucho, rozdeľujúc sa napokon do dvoch artérií, každá do jednej nohy. Normálny priemer aorty je asi 2,0 cm. Aneuryzma však môže narásť až do viac 10 cm. Približne 75 % aneuryziem aorty sa vyskytuje v brušnej oblasti. Zvyšok sa objavuje v hrudníkovej oblasti (hovoríme o aneuryzme hrudnej aorty). Nález aneuryzma sa považuje za vážny zdravotný stav, pretože môže prasknúť, alebo sa pretrhnúť. Pri rozsiahlej aneuryzme (v priemere 5 a viac cm) je väčšia pravdepodobnosť prasknutia, ako pri malej. Prasknutie vyúsťuje do vnútorného krvácania, ktoré je smrteľné, pokiaľ nie je okamžite liečené skúseným záchranným lekárskym tímom. Len približne polovica pacientov s prasknutou ABA, ktorí sa dostanú do nemocnice, prežije. Z tohto dôvodu je rozhodujúce liečiť ABA ešte predtým ako praskne a zabrániť tak katastrofálnym následkom. Druhou všeobecnou a nebezpečnou komplikáciou aneuryzmy je embólia (upchanie ciev), alebo posun krvnej zrazeniny. Krvné zrazeniny (tromby) sa môžu vytvárať vo vnútri dutiny aneuryzmy, môžu sa odtrhnúť a spôsobiť zablokovanie prúdiacich krvných ciev, čo môže mať za následok ďaľšie mimoriadne závažné komplikácie.

AKÉ SÚ SYMPTÓMY?

Väčšina ľudí s ABA nepociťuje žiadne príznaky. Niektorí pacienti však môžu mať nasledovné príznaky:

  • rytmický , pulzujúci pocit v bruchu, podobný tlkotu srdca
  • veľkú bolesť v bruchu alebo v podbrušku, ktorá je obvykle stabilná, ale môže byť aj prerušovaná § prudkú náhlu bolesť v oblasti brucha alebo chrbta, ktorá môže naznačovať hroziace prasknutie
  • pacienti s prasknutou ABA obvykle cítia okrem šokujúcej bolesti v oblasti brucha aj intenzívnu slabosť, závrat, môžu stratiť aj vedomie.
  • práznaky embólie ako komplikácie ABA zahŕňajú náhlu slabosť a znecitlivenie v končtatinách, väčšinou na jednej strane tela.

PRÍČINY A RIZIKOVÉ FAKTORY

Príčina ABA nie je celkom jasná. Spôsobiť ju môže aj zápal, aj keď nebol doposiaľ jednoznačne identifikovaný ako príčina. K jej vzniku predovšetkým prispievajú tie isté rizikové faktory, ktoré prispievajú k artérioskleróze, ako sú hypertenzia (vysoký krvný tlak) a fajčenie. ABA je 2,5 krát častejšia u mužov ako u žien. Nakoľko je riziko výskytu aneuryzmy vyššie s vekom – a ľudia žijú dlhšie – aneuryzma sa stáva viac rozšírená.

Medzi rizikové skupiny patria:

  • muži starší ako 60 rokov
  • bezprostrední príbuzní ľudí s aneuryzmou
  • ľudia s vysokým krvným tlakom
  • fajčiari
  • ľudia s cievnymi ochoreniami 

 V ojedinelých prípadoch je ABA spôsobená traumou (napr. úderom do brucha), súvisiacimi tkanivovými chorobami ako je Marfanov syndróm, bakteriálnymi a plesňovými infekciami.


Aktuality

Darujte 2% dane pre SLOVENSKÚ NADÁCIU SRDCA

 

Dve percentá z dane na Pravda.sk

Nájdete nás na Facebooku 

16. september 2014
Tlačová konferencia.

Slovenská nadáca srdca už tradične odštartovala kampaň MOST tlačovou konferenciou, ktorá sa uskutočnila 16. septembra 2014 v hoteli Aston Business v Bratislave.

viac

26.-27. september 2014
Vlaky zdravia 2014

viac
Zdravé jedlo

Ryža so šafranom


Pre šesť osôb
500 g ryže
160 g mozzarelly nakrájanej na malé kocky
šafran
1 cibuľa
1 l zeleninového vývaru
1 dcl bieleho vína
 

viac

© WEBCENTRUM system