O nadácii | Kontakt | Projekty | Partneri
Aj vďaka Vašim 2% sa môže srdce usmievať.                 Ďakujeme.
www.tvojesrdce.sk
Antikoagulanciá

Antikoagulanciá

Antikoagulanciá (lieky na riedenie krvi) znižujú náchylnosť krvi vytvárať zrazeniny. Pomáhajú pri tom, aby sa v srdci, cievach a žilách nevytvárali nebezpečné krvné zrazeniny.
   
Koagulanty by ste mali užívať, ak sa vo vašom organizme vytvorili predpoklady na tvorbu krvných zrazenín, napríklad:

  • Poškodená alebo umelá srdcová chlopňa
  • Zúženina v srdcových artériách spôsobená tukovými nánosmi na stenách ciev
  • Arytmia typu arteriálnej fibrilácie, pri ktorej sa dolná srdcová komora namiesto sťahu chveje
  • Zúženie tepien a ciev na dolných končatinách


Zrazenina v koronárnej artérii by mohla zablokovať prítok krvi do niektorej časti vášho srdcového svalu, čo by mohlo viesť k infarktu. Zrazenina môže tiež narušiť vnútornú výstelku ciev alebo samotného srdca. Krvná zrazenina môže putovať krvným riečiskom a upchať cievu v niektorej inej časti tela. Ak sa dostane do mozgu, výsledkom je mozgová porážka.
Antikoagulanciá existujú v mnohých formách. Môžete ich užívať orálne vo forme tabliet, alebo intravenózne ako injekcie. Lekár určí najvhodnejší spôsob užívania a kedy a aké množstvo antikoagulancií  máte užívať v jednej dávke. Všeobecné názvy týchto liekov sú: warfarín, coumadín a heparín.
Účinnosť antikoagulancií je individuálna a môže sa líšiť u jednotlivých pacientov. Ich účinnosť sa z času na čas mení aj u toho istého pacienta. Preto vám lekár urobí krvné testy, aby zistil, za aký čas vaša krv vytvára krvné zrazeniny po začatí užívania týchto  liekov.  Váš lekár bude kontrolovať dávkovanie pri preventívnom podávaní antikoagulancií, aby sa predišlo zvýšenej krvácavosti.

Ďalšie lieky

Ak sa u vás vyskytne pri užívaní antikoagulancií zvýšená krvácavosť, lekár vám môže predpísať protiliek, napríklad vitamín K1. Niektoré lieky znižujú účinky antikoagulancií, iné ich podporujú. Pred začatím užívania sa informujte o možných účinkoch ďalších liekov pri užívaní antikoagulancií. Týka sa to predovšetkým aspirínu, ale aj liekov, ktoré ho obsahujú, liekov proti prechladnutiu, vitamínov, toník, patentovaných liekov, tabletiek na spanie a antibiotík. Rovnako prekonzultujte účinky fajčenia a požívania alkoholu. 


Aktuality

Darujte 2% dane pre SLOVENSKÚ NADÁCIU SRDCA

 

Dve percentá z dane na Pravda.sk

Nájdete nás na Facebooku 

16. september 2014
Tlačová konferencia.

Slovenská nadáca srdca už tradične odštartovala kampaň MOST tlačovou konferenciou, ktorá sa uskutočnila 16. septembra 2014 v hoteli Aston Business v Bratislave.

viac

26.-27. september 2014
Vlaky zdravia 2014

viac
Zdravé jedlo

Zelená ryža na studeno


Pre šesť osôb
400 g ryže
veľká viazanička petržlenovej vňate
veľká viazanička bazalky (asi dvojnásobok petržlenovej vňate)
vetvička rozmarínu
viazanička cibuľovej vňate
citrónová šťava
 

viac

© WEBCENTRUM system