O nadácii | Kontakt | Projekty | Partneri
Aj vďaka Vašim 2% sa môže srdce usmievať.                 Ďakujeme.
www.tvojesrdce.sk
Varovné príznaky

Poznajte varovné príznaky infarktu!

Niektoré srdcové príhody vznikajú veľmi dramaticky - sú náhle a prudké, človek pri nich lapá po dychu, s rukou pritisnutou na srdce padá na zem, keď nik nepochybuje o tom, čo sa mu stalo. Oveľa častejšie sa však infarkt začína pomaly, nevýraznou bolesťou či nevoľnosťou. Ľudia si často nie sú istí, čo s nimi je (kde sa stala chyba) a príliš dlho čakajú, kým požiadajú o pomoc.

Tu sú niektoré príznaky, ktoré môžu predchádzať srdcovému infarktu:

  • Nepríjemný pocit v oblasti hrudníka. Najviac infarktov sa prejavuje nepríjemným pocitom, tlakom uprostred hrudníka trvajúcim viac minút, alebo striedavo slabnúcim a opäť silnejúcim tlakom. Možno ho pociťovať ako nepríjemný tlak, zvieranie, pálenie, tupú bolesť na hrudi alebo pocit plnosti.
  • Nepríjemný pocit v ostatných častiach hornej polovice tela. Bolesti často vyžarujú najčastejšie do ľavej ruky (môžu aj do pravej), do chrbta, šije, čeľuste alebo aj do oblasti žalúdka (tzv. spodné alebo diafragmálne infarkty).
  • Skrátenie dychu - dýchavica. Môže sa vyskytovať súčasne s bolesťou v hrudi, ale aj bez nej.
  • Iné príznaky. Priebeh akútneho infarktu môže sprevádzať studený pot, žalúdočná nevoľnosť, strata rovnováhy alebo až bezvedomie.

Ženy pri infarkte vo všeobecnosti častejšie ako muži pociťujú bolesť alebo nepríjemný tlak v hrudi. Ženy majú pravdepodobne aj častejšiu skúsenosť než muži s niektorými ďalšími bežnými symptómami, čiastočným skrátením dychu, žalúdočnou nevoľnosťou, zvracaním, bolesťou chrbta alebo čeľuste. Na druhej strane ženy s výraznou nadváhou, alebo obezitou nezriedkavo nemajú žiadnu bolesť, skôr menšiu nevoľnosť, takže vôbec lekársku pomoc nevyhľadávajú. Ďalšou skupinou chorých sú osoby s cukrovkou, ktoré pri akútnom infarkte myokardu nemusia pociťovať žiadne varovné signály (v dôsledku poškodenia nervových zakončení pri cukrovke - tzv. polyneuropatia).

Čo treba robiť, ak vás postihne infarkt?

Konajte! Ak vás postihne infarkt, majte na pamäti tieto najdôležitejšie veci:

  • Ak vám, alebo niekomu vo vašej blízkosti príde zle, pociťuje tlak na hrudníku a má jeden alebo viac typických príznakov, nečakajte dlhšie ako 5 minút a volajte pohotovosť 112, aby ste sa dostali do najbližšej nemocnice.
  • Volať pohotovosť je takmer vždy najrýchlejší spôsob, ako sa dostať k život zachraňujúcemu ošetreniu. Personál rýchlej záchrannej služby môže začať s liečbou hneď, ako príde, niekedy viac ako o hodinu skôr, ako sa ktokoľvek dokáže dostať do nemocnice autom. Personál je takisto školený na oživovanie pacienta, ktorému sa zastavilo srdce. Rýchlejšie sa dostanete k lekárskej pomoci v nemocnici, ak zavoláte sanitku.
  • Ak sa nedovoláte záchranky, nechajte sa niekým odviezť do najbližšej nemocnice. Ak máte čo len jeden príznak infarktu, nešoférujte sami - iba ak nemáte inú možnosť.

Ak ste s niekým, kto má pravdepodobne príznaky infarktu, očakávajte, že bude situáciu zľahčovať - odmietanie je bežné. Neakceptujte „pokazený žalúdok“ ako výhovorku a neprijmite „nie“ ako odpoveď. Volajte záchranku, aby sa postihnutý rýchlo dostal do nemocnice, kde odborníci zistia, čo mu v skutočnosti je.


Aktuality

Darujte 2% dane pre SLOVENSKÚ NADÁCIU SRDCA

 

Dve percentá z dane na Pravda.sk

Nájdete nás na Facebooku 

16. september 2014
Tlačová konferencia.

Slovenská nadáca srdca už tradične odštartovala kampaň MOST tlačovou konferenciou, ktorá sa uskutočnila 16. septembra 2014 v hoteli Aston Business v Bratislave.

viac

26.-27. september 2014
Vlaky zdravia 2014

viac
Zdravé jedlo

Ryža so šafranom


Pre šesť osôb
500 g ryže
160 g mozzarelly nakrájanej na malé kocky
šafran
1 cibuľa
1 l zeleninového vývaru
1 dcl bieleho vína
 

viac

© WEBCENTRUM system