O nadácii | Kontakt | Projekty | Partneri
Aj vďaka Vašim 2% sa môže srdce usmievať.                 Ďakujeme.
www.tvojesrdce.sk
Poradňa
Potrebujete informáciu alebo radu súvisiacu s kardiovaskulárnymi ochoreniami?

Veľmi sa ospravedlňujeme, ale dočasne z technických príčin nie je možné zadávať otázky

Prosíme, aby ste pred zaslaním otázky so svojím zdravotným problémom prezreli už zverejnené odpovede, pretože odpoveď na svoj dotaz môžete nájsť medzi nimi.
Záujem o poradňu je mimoriadne veľký, preto nemôžeme vždy odpovedať Vaše dotazy okamžite. Ďakujeme za pochopenie.
Vyhľadávanie v poradni:
Akým spôsobom môže manžel zvýšiť hladinu HDL cholesterolu keď má diety berie lieky ale má ho vždy nízky 0,13.a čo znamená zvýšená hodnota CK 7,38.lEKáR SI MYSLí žE JE TO PORUCHA METABOLIZMU ALEBO DEDIčNé
Málo údajov (prečo berie lieky, akú má diagnózu ...). HDL-cholesterol je obvykle okolo 0,9-1,3 mmol/l (Vy uvádzate 0,13 – veľmi málo, ale je to tak?, chyba v desatinnej čiarke). HDL-cholesterol sa dá zvýšiť trocha športom. (Zatiaľ lieky sú len vo výskume). Môže schudnúť – tiež to zvýši HDL-cholesterol. Inak je to „dedične dané“ (to je pravda). Zvýšená hodnota CK (?) – ide buď o svalové ochorenie, či o srdce (musí analyzovať lekár).

Prof. MUDr. Ján Murín, CSc.
 
Dobrý deň,
mám 19 rokov a asi pred polrokom sa mi asi dvakrát stalo že som išiel do školy a zrazu sa mi veľmi rozbúchalo srdce akoby sa úplne chvelo ale nepumpovalo krv,navštívil som lekára spravili všetky základné vyšetrenia,EKG bolo super ako aj tlak,doktorka mi predpísala piť magnesium a predpokladala že sú to extrasistoly a že s tým nemá čo robiť,tak som sa pobral domov...postupom času sa mi to objavovalo ale len velmi zriedka až do tohto týždňa keď sa mi objavili vážnejšie problémy....bol som v posilovni (aktívne posilujem) a odvtedy už asi tri dni sa mi striedajú rôzne stavy-po nadýchnutí pocit,akoby som sa vôbec nenadýchol a každý nasledovný nádych musí byť veľmi hlboký,to by som aj zvládol,ale ked som bol nasledujúci deň v škole,asi tak poobede prišiel na mňa taký stav,že idem odpadnúť,srdce tak zvláštne bilo,hlava sa mi veľmi točila a chýbal mi dych,potom pri následnej ceste vlakom sa mi zase stalo že srdce mi na jeden úder strašne silno udrelo a spomalilo sa akoby a potom následne prišli veľmi rýchle údery-asi tak 1 silný 4 rýchle,až mi do hlavy stúpil nejaký silný tlak a prešlo to-zvláštne bolo že som pri tom pociťoval vždy akýsi emociálny nával....chcel by som poprosiť o odpoveď,neviem čo mám robiť,keďže teraz študujem na vysokej škole a nášteva lekára mi nepríde najvhodnejšia,kedže celý týžden nie som doma alebo či to má súvis s posilovaním....ĎAKUJEM ZA ODPOVEĎ
V tomto veku obvykle nebývajú srdcové choroby. Extrasystoly (ako uvádzate u lekárky) sú časté a zvyknú byť odpoveďou srdca: na málo spánku, na nervozitu, na kávu/fajčenie, na spech i na telesnú aktivitu, ak ste dovtedy nešportovali. Inak len u lekára (kardiológ?) sa to dá vyriešiť.

Prof. MUDr. Ján Murín, CSc.
 
Dobry den. ja by som sa chcel spytat. mam jednu kamaratku ktora trpi nejakou chorobou srdca. a chcel by som vediet co to je a co sa s tym da robit. stava sa jej ze niekedy hocikedy odpadne a chvilku trva kym ju preberieme potom ju bolieva hlava a minule sa jej zastavilo srdce ale nastastie sme ju zachranili prosim vas co to moze byt a co sa st ym da robit? pretoze ona s tym robit nic nemieni a tvrdi ze by to asi vyzadovalo operaciu ktora je velmi nebezpecna. je to pravda?
Málo údajov, aby sa dalo odpovedať. Treba ísť k lekárovi (ona asi vie, čo má – vrodená chyba srdca?)

Prof. MUDr. Ján Murín, CSc.
 
dobrý deń, mám 43 rokov, záťaž v práci aj chorou dcérou, fajčím dosť veľa ,hlavne pri strese, nepijem, som štíhla. Dlhšiu dobu mám závrate, podlamovanie nôh, trasenie, strach na ulici z odpadnutia, bolesti pri srdci, v detstve som mala šelest. často som unavená, ale mám málo oddychu, v noci sa budím 3x minimálne. raz som mala doma po káve kolaps, musela som ležať a nemohla som sa postaviť a ťažko sa mi dýchalo, nemohla som si ani zavolať pohotovosť, u lekára som ešte nebola. menzes mávam silný a niekedy aj každých 10 dní. prosím poraďťe. ´DAKUJEM
Najskôr ide o vyčerpanie organizmu (z práce, v rodine a v tempe života). Ak sa toto dá vyriešiť, stav sa upokojí. Inak to, že menzes je časté, si žiada vyšetrenie (u gynekológa) a možno súvisí s predošlým.

Prof. MUDr. Ján Murín, CSc.
 
Ďobrý večer, mám 43 rokov, často sa mi bez príčiny podlamujú a trasú nohy, s vypätím vôle prejdem cez ulicu, hlavne veľké otvorené priestranstvá, búši mi srdce, bojím sa
Málo údajov, neviem ani či ide o muža alebo ženu. Súdim na možnosť depresie alebo vyčerpania (z práce?, z rodinných starostí?).

Prof. MUDr. Ján Murín, CSc.
 
Dobrý deň,

mám 28 rokov, a asi 3 roky trpím na rýchly pulz srdca okolo 100 - 120 za min. v kľude, krvný tlak väčšinou 12O/70, sem-tam 130/90. Bola som na všetkých možných vyšetreniach, krv v poriadku, štítna žľaza v poriadku, EKG v poriadku, mala som aj holter 24 hod. Všetko ok, lekár mi diagnostikoval sínusovú tachykardiu, syndróm preexcitácie. Predpísal mi Egilog 25, beriem iba polovicu ráno, vtedy sa mi pulz upraví 70-80 min, len mi zníži tlak na 100/60. Bola som aj u neurologa, poslal ma na EEG alebo niečo také a tam zistili tetaniu. Každý mi hovorí že sa príliš kontrolujem a to je všetko preto. Ale ja sa bojím že mi zlyhá srdce, z toho prehnaného pulzu. Môžete mi poradiť? Teraz sa pokúšame o dieťatko, musíme však podstúpiť umelé oplodnenie a kardioog mi odporučil vynechať všetky lieky, teda aj Egilog. Teraz mávam hlavne ráno pulz cca 100-120, a neviem čo s tým. Inak sa necítim, zle len mi vadí že cítim ten pulz, a niekedy som z toho slabá. Lekár hovorí že nič sa mi nemôže stať. Vraj mám lieky vynechať ak otehotniem aby to nemalo v plyv na bábätko. Neviem si rady??
Pulz srdca 100 - 120 úderov za minútu v pokoji je skutočne zvýšený. Píšete, že mávate občas aj tlak 130/90 a všetky vyšetrenia vrátane holtera boli negatívne. Lekár vám však diagnostikoval tzv. syndróm preexcitácie, čo znamená, že máte skrátený PQ interval , čiže skrátenú rýchlosť prevodu medzi predsieňami a komorami a preto lieky, ktoré udávate, tzv. betablokátory sú vhodné aj dlhodobo. Samozrejme je vhodné ich počas prvého trimestra gravidity nebrať, pokiaľ to nie je nevyhnutné. Pulz možno spomaliť aj zlepšením fyzickej trénovanosti - ako iste viete, trénovaní športovci majú pulz okolo 50 i menej, takže odporúčam fyzickú aktivitu, pokiaľ ju tolerujete. Treba však vylúčiť všetky iné príčiny, ktoré môžu vyvolávať zvýšenie pulzu, napríklad aj chudokrvnosť.

doc. MUDr. Gabriel Kamenský, CSc.
 
Môj 18-ročný syn má problém s veľmi nízkym pulzom. Pri tlaku 125/62 má pulz 48-51(maximálne 59).
Cíti sa malátny, točieva sa mu hlava a veľmi ťažko sa sústreďuje na učenie. Má pocit , že sa mu nedokrvuje mozog.
Pred 3 mesiacmi obmedzil športovanie (posilňovňa, beh. pozemný hokej...), keďže sme predpokladali, že k zníženiu tepu mohlo príjsť na základe dlhodobejšieho športovania.
Existujú lieky na zvýšenie tepu? Resp. čo doporučujete? Vyšetrenia na štítnu žlazu sú v poriadku. Ďakujem za odpoveď.
Odpoveď na pulz – pozrite vyššie, nemá zmysel podávať lieky na zvýšenie tepu, skôr treba zistiť príčinu. Konzultujte internistu.

doc. MUDr. Gabriel Kamenský, CSc.
 
Dobry den,chcem sa spytat ci ,,insuficiencia trojcipej chlopne 1.stupna,, moze byt pricinou tachykardie...Mam neustale pulz od 90 do 100 v pokoji-cez den aj v noci asi pol roka...Dalej by som rad vedel ci je mozne cielenym autogennym treningom v potrebnom case znizit nedomykavost(zmensit chlopnu-svaly su predsa tvarovatelne a srdce je len sval)A este-aky mate nazor na KOLOIDNE ZLATO-udajne ma moc liecit chlopne... Dakujem za odbornu radu
Insuficiencia trojcípej chlopne 1.stupňa je mimoriadne častý nález, má ho viac ako 60 % zdravých ľudí, podľa niektorých štúdií viac ako 70 %. Nemôže byť príčinou búšenia srdca, treba hľadať inú príčinu. Autogénny tréning môže byť nápomocný. O tom, že koloidné zlato má moc liečiť chlopne neviem nič a predpokladám, že sa to nezakladá na pravde.

doc. MUDr. Gabriel Kamenský, CSc.
 
Dobrý deň! Mám 67 rokov, BMI 27,8. Pred 2 rokmi mi diagnostikovali parox. fibriláciu predsiení bez organického poškodenia srdca, susp. brady-tachy forma SSS. Beriem Rytmonorm SR 325 2xdenne, 16 mg Atacand, 100 mg Anopyrin a fenofirát na liečbu hyperlipidémie. Môj TK je zväčša 118-128/68-75, pulz ráno 50, cez deň 65-75. Avšak zrazu, bez nejakých mne známych vonkajších vplyvov, zvyčajne večer alebo v noci, sa mi náhle zvýši tlak na cca 150/85 a pulz od 80-90 s extrasystolmi a následnou fibriláciou. Pritom často ma nutká močenie, sucho v ústach. Trvá to 2-3 hodiny. Potom je konverzia na sínusový rytmus. Tento stav sa opakuje zhruba po 4-5 dňoch, akoby sa srdce potrebovalo "vybiť".
Moja otázka: Dá sa tento stav liečiť abláciou? Čítal som o tom na internete.
Ďakujem pekne.

Áno, ablácia pomôcť môže, ale na to sú presne stanovené indikácie. Žiadajte, aby vás praktický lekár alebo internista poslal na arytmologické vyšetrenie, najlepšie k špecialistovi – arytmológovi.

doc. MUDr. Gabriel Kamenský, CSc.
 
Dobry den,
som po ablacii srdca-dovod mala som ektopicku predsienovu reentry tachykardiu.potom som este brala betablokatory.ale po vysadeni mam stale rychly pulz.oklo 100-110.ale ked vyjdem po 5 schodoch strasne rychlo sa mi to rozbehne aj na 150 a trva to aj 8 min. a musim to rozdychavat.stava sa mi aj to ze mi idu silne bolesti do lavej ruky az ku krku.vy si myslite ze je to normalne?a mozem cvicit kalanetiku ?
Pokiaľ pretrvávajú pocity rýchleho pulzu aj po vykonaní ablácie, odporúčam opäť konzultovať pracovisko, ktoré vám túto abláciu vykonalo. Súčasne by som odporúčal znovu si nasadiť betablokátory, ktoré ste užívali pred tým.

doc. MUDr. Gabriel Kamenský, CSc.
 

Aktuality

Darujte 2% dane pre SLOVENSKÚ NADÁCIU SRDCA

 

Dve percentá z dane na Pravda.sk

Nájdete nás na Facebooku 

16. september 2014
Tlačová konferencia.

Slovenská nadáca srdca už tradične odštartovala kampaň MOST tlačovou konferenciou, ktorá sa uskutočnila 16. septembra 2014 v hoteli Aston Business v Bratislave.

viac

26.-27. september 2014
Vlaky zdravia 2014

viac
Zdravé jedlo

Zelená ryža na studeno


Pre šesť osôb
400 g ryže
veľká viazanička petržlenovej vňate
veľká viazanička bazalky (asi dvojnásobok petržlenovej vňate)
vetvička rozmarínu
viazanička cibuľovej vňate
citrónová šťava
 

viac

© WEBCENTRUM system